Середа, 22.01.2025, 02:12,Ви увійшли як Гость (негайно зареєструйся!) | Група "Гости"| RSS
На головну | Ви на сторінці ВГХК | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

ШВИДКЕ МЕНЮ:
зміни в темі Бровасептол в таблетках 


» Пошук

» Меню сайту

» Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 499

» Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

зараз на сайті


сьогодні були
Проверка тиц

» Форма входу

» Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

ПАТОМОРФОЛОГІЧНІ ЗМІНИ ПРИ ВІРУСНІЙ
ГЕМОРАГІЧНІЙ ХВОРОБІ КРОЛІВ

В.В. Гуніч, аспірант
Одеський державний аграрний університет

В статті показано особливості патоморфологічних змін при геморагічній хворобі кролів.

Ключові слова: кролі, геморагічна хвороба

Актуальність теми. Вірусна геморагічна хвороба кролів спостерігається у всіх країнах світу. В Одеській та Миколаївській областях це захворювання відмічається з початку вісімдесятих років. Збудником цієї хвороби є РНК-вмісний вірус родини каліцівірусів. Він уражує всіх кролів старше 1,5 місячного віку, незалежно від статі та породи, при цьому найбільш чутливі дорослі кролі вагою 3,0 - 3,5 кг. Одеська та Миколаївська області є неблагополучними по захворюванню кролів вірусною геморагічною хворобою. Летальність у невакцинованих кролів складає майже 100%, зовні здорові дорослі кролі гинуть біз чітких клінічних ознак, що веде до великих економічних збитків у господарстві.

Мета роботи вивчення патоморфологічних змін в організмі загиблих кролів від вірусної геморагічної хвороби.

Матеріал та методи дослідження. Дослідження проведено на кафедрі нормальної і патологічної анатомії та патофізіології. Об'єктом для дослідження були хворі та загиблі від вірусної геморагічної хвороби кролі, які належали приватним особам господарств Одеської області Овідіопольського району. Кролі утримувались в шедах, раціон годівлі збалансований та відповідає нормативним показникам.

Результати досліджень. Як показали наші дослідження, за період з січня 2007 року по грудень 2008 року загибель кролів в господарствах смт Великодолинське та Нова Долина Одеської області спостерігаєть в осінньо-зимовий період, але пік захворюваності припадає в кожному році на певний період року у всіх невакцинованих кролів. Дані наведено в таблиці 1 та графіку 1.

Таблиця 1. Динамика захворюваності кролів.

2007 рік

місяць

І

II

III

ІV

V

VІ

VІІ

VIII

IX

X

XI

XII

кількість загиблих

26

19

13

 

 

 

 

62

37

28

19

27

2008 рік

місяць

1

II

III

ІV

V

VІ

VІІ

VIII

IX

X

XI

XII

кількість загиблих

38

29

18

 

 

 

 

 

 

 

123

58

Як видно з даних таблиці у 2007 році захворіло та загинуло 231 кролик, а у 2008 році 266 кролів, що майже на 16% більше. Крім того, якщо у 2007 році нами відмічено два піки захворюваності в серпні та вересні місяцях, то у 2008 році піки захворюваності відмічаються вже у листопаді та грудні. З отриманих нами даних видно, що сезонність у виникненні даного захворювання може змінюватися.  Характерною зовнішньою ознакою хвороби була забрудненість шерсті навколо ніздрів та мордочки ніздрів та мордочки кров’янистими виділеннями.

Основні зміни нами відмічено в органах системи дихання. Так, легені були кровонаповнені, ущільнені, набряклі, нерівномірно забарвлені сіровато-рожевого коліру з множинними крапковими і плямистими крововиливами під плеврою. При розтині легеневої тканини з поверхні стікала червона або рожева рідина, а з бронхів при натисканні виділялась пінява рідина. Слизова оболонка носової порожнин, гортані, трахеї в стані застійної гіперемії, набрякла. В просвіті цих органів міститься значна кількість червоної або рожевої пінявої рідини. Печінка була збільшена в об'ємі, червоно-коричневого коліру з жовтуватим відтінком, кровонаповнена, в'яла, під капсулою крапкові крововиливи.

 

При розтині трупа кроля, через декілька годин після загибелі, орган світлокоричневий, нагадує «варену» печінку. Поверхня розрізу органа  гомогенна, кров не стікає, а у вигляді згустків виступає при розрізі великих судин. Жовчний міхур вміщував невелику кількість жовчі,його слизова була шорсткувата, відшаровувалась. Нирки збільшені, в стані застійної гіперемії, червоно-коричневого кольору з дрібними крапковими крововиливами під капсулою. Основні ниркові судини, а саме ниркова артерія, вена та сечовід в місцях виходу з органів мають вигляд темно-червоного «шнура», при розтині якого виливається значна кількість крові. На слизовій оболонці сечоводів часто виявляли значну кількість крапкових крововиливів.

Селезінка збільшена у 1,5-2 рази, краї її закруглені, капсула напружена. На розтині пульпа темно-вишневого кольору, пухка. Лімфатичні вузли соковиті, сірувато-рожевого кольору. Серце збільшене, містить значний об'єм темно-червоної крові. Стінка правого шлуночка розтягнута, міокард в'ялої консістенції.Головний мозок і його м'яка оболонка повнокровні.У шлунково-кишковому тракті характерне катарально-геморагічне запалення. На слизовій оболонці дванадцятипалої та прямої кишок спостерігались крапкові крововиливи. Значну кількість крапчастих крововиливів нами відмічено в матці та надниркових залозах.

Висновки

1.     В умовах приватних кролівничих господарст смт Великодолинське та Нова Долина Одеської області вірус геморагічної хвороби кролів є патогенним для тварин старше 1,5 місяців, крім того сезонність у виникненні цього захворювання може змінюватись.

2.     При розвитку вірусної геморагічній хворобі кролів, нами відмічено таке: вогнищева серозно-геморагічна пневмонія, геморагічний діатез, спленомегалія, серозно-геморагічний лімфаденіт, альтеративний гепатит, серозно-геморагічний гломерулонефрит та некроз ниркових канальців, катарально-геморагічний гастроентерит.

Література

1. ЖитниковаЮ.А. Кролики:розведение,содержание. – Ростов-на-Дону, 2003. – С. 232.

2. Корнієнко Л.Є., Домбровський О.Б., Пономар С.І., Антіпов А.А. Інфекційні та інвазійні хвороби кролів. – Біла Церква, 2003. - С. 11-13.

3. Хомін С.П., Стефаник В.Ю.та ін. Діагностика деяких вірусних хвороб кролів // Наук. вісник НАУ. – К., 2001. – С. 63-67.

Гунич В.В. Патоморфологические изменения при вирусной геморрагической болезни кроликов

В статье описаны особенности патоморфологических изменений при вирусной геморрагической болезни кроликов.

Gunich V.V. Pathomorphological changes at the viruses hemorroidal illness of rabbits.

The specific pathomorphology changes at viruses’ hemorroidal illness of rabbits are described in the article.

» СЕРВІСИ

» категорія
1 [1]
1

» Архів записів

» Друзі сайту


Установіть цей баннер на свій сайт. Дякую.




Медийная реклама


Медийная реклама

» Block title
1 [1]
1

» Block title
Map

» блок 1


Андрій Грудницький© Хостинг від uCoz